flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія створення та діяльність Баштанського районного суду Миколаївської області

       

         На території Баштанського району до 1959 року було два райони: Привільненський і Баштанський. Село Привільне з 1923 року було центром району.

         В 1959 році Привільне позбавили статусу районного центру і воно ввійшло до складу Баштанського району.

         В 1944 році створено Баштанський народний суд. Вся документація Привільненського народного суду була передана на зберігання до Баштанського суду, де вона знаходиться по теперішній час.

         В архіві суду знаходяться рішення суду  за 1944-1946 роки , які були написані чорнилом на газетах, однак до цього часу текст зберігся досить добре. Справи розглядалися за участю народних засідателів. В післявоєнні роки більшість цивільних справ розглядалися за позовами громадян про повернення  корів, реманенту, також встановлювалися дати народження громадянам, чиї документи були втрачені під час окупації.

         З 1948 року Баштанський районний народний суд Миколаївської області був переданий в підпорядкування  Управлінню Міністерства Юстиції по Миколаївській області.

         Протягом 1947-1948 p. сесіями обласних Рад депутатів трудящих терміном на 5 років було обрано нові склади обласних судів. 30 січня 1949 р. уперше відповідно до Конституції УРСР (ст. 108) і Закону СРСР про судоустрій 1938 р. відбувалися вибори народних судів громадянами району на основі загального, прямого та рівного права при таємному голосуванні. Порядок виборів детально визначався у Положенні про вибори народних судів від 10 жовтня 1948 р. Народні судді та народні засідателі обиралися на три роки. Для кандидатів установлювався віковий ценз — 23 роки.

         На підставі Указу Президії Верховної Ради СРСР від 30 серпня 1956 року обласне управління Міністерства юстиції було ліквідовано і функції судового управління народними судами були передані обласному суду. Мін'юст УРСР, а також інших республік отримав статус союзно-республіканського міністерства. На обласні суди покладалися не властиві для судових органів функції керівництва нотаріальними конторами, виконанням судових рішень і вироків у частині майнових стягнень, контролю за усією діяльністю народних судів, проведення в них ревізій. Народні суди отримали право призначати судових виконавців.

          Завдання правосуддя та нові засади реформування судової системи визначили прийняті наприкінці 1958р. Основи законодавства про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік, а також Закон про судоустрій УРСР від 30 червня 1960 р. Зміни торкалися передусім організації та діяльності низової ланки судової системи. Замість дільничної системи народних судів встановлювалися єдині народні суди району чи міста, які тепер обиралися не на три, а на п'ять років. Народні засідателі обиралися на два роки зборами трудових колективів. Судові справи між суддями розподілялися за територіальним принципом, тобто за кожним суддею закріплювалася певна територія району (міста). Народні суди мали звітувати про свою діяльність перед відповідними Радами, а народні судді — перед виборцями.

         В 1958 році згідно штатного розпису чисельність апарату складали  7 штатних одиниць - народний суддя, секретар суду, секретар судового засідання, судовий виконавець, діловод, кур'єр-прибиральниця, конюх.

          Підвищити роль громадськості у здійсненні правосуддя давали змогу керовані судами самодіяльні органи — Ради народних засідателів. Відновили діяльність товариські суди, що виникли в 20-х роках для боротьби з порушниками дисципліни праці. Згідно з Положенням про товариські суди Української РСР від 15 серпня 1961 р. їх підсудності підлягали справи про антигромадські вчинки й злочини, за скоєння яких не передбачалося кримінальне покарання. Товариські суди застосовували переважно заходи громадського впливу, а в разі необхідності могли порушувати клопотання перед народними судами про застосування кримінального покарання. Справи розглядалися колегіально — трьома членами товариського суду.

         Проте, спроба децентралізувати управління судовою системою виявилася невдалою, і в 1962 р.  було поновлено попередній порядок загального керівництва судами з боку Мін'юсту та його органів.

         Указом Президії Ради УРСР від 6 жовтня 1970 року було створено Міністерство Юстиції УРСР та відділи юстиції облвиконкому. В зв’язку з створенням відділів юстиції структура і функції обласного суду змінились. 30 грудня 1970 року обласним судом були передані відділу юстиції функції управління і організації народними судами.

         Згідно штатного розпису народного суду на 1977 рік чисельність апарату складали  10 штатних одиниць - голова суду, народний суддя, судовий виконавець, старший секретар,  секретар суду, два секретарі судового засідання, діловод, кур'єр-прибиральниця, конюх. В 1981 році до штатного розпису була введена нова посада - завідуючий канцелярією.

         Після набуття Україною суверенітету у грудні 1991 року в країні в органах влади всіх рівнів відбувається реформування. Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.

          Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймають. Це знайшло відображення у назві суду: з 1993 року він діє як Баштанський  районний суд Миколаївської області.

         З початку 2002 року згідно Закону України «Про судоустрій», прийнятому 7 лютого 2002 року, суд мав назву – місцевий Баштанський районний суд Миколаївської області.

          З початку 2003 року суди стали підвідомчими Державній судовій адміністрації України.

         За часи існування Привільненського та Баштанського районного народного суду  з 1944 року суддями працювали:

Чернозуб, Королькова, Клименко, Реулець, Кунов, Савенко, Покотило,  Морозов, Шостак, Кручінін, Гапішко, Короєв,  Кондратенко, Шевчук , Тарабанько .       

         В цей же період секретарями судових засідань, судовими виконавцями, помічниками, судовими розпорядниками працювали:

 Загороднєва, Проніна, Задорожня,  Бриль, Автенюк Л.П., Палій В.К., Бойченко О.П. Євдокименко В.П., Палій О.П.,Смола Г.М., Глущенко Л.А., Нечай Г.І., Вербицький М.Ф., Подгора Г.І.,Черничко Р.М., Толока О.Є, Мацапуренко В.П., Желєзний І.А., Старостенко Л.М., Вініченко В.П., Толочко Г.М., Звонова О.В., Грогодза Л.Ю., Мар»янова Г.В., Фощенко Л.А.,Марштупа О.П., Присяжна Т.С., Кисліцина Н.В., Дзьобко О.І., Парафіло І.В., Теселько А.М., Колесник А.В., Пілат О.Л., Дужій В.В., Старовойт Л.М.,Чічкова Т.О., Москаленко А.М., Кісліцин В.В., БалдукВ .А., Чередніченко Л.С., Балдук В.А., Книжник Ф.Д., Євдокименко В.М., Кваша В.А., Черненко В.О., Козирєва Л.А.,, Оленицька О.В., Різун Л.А., Кваша В.А., Піддубна А.П., Білогородська Д.В., Рак Т.А., Смородін В.П., Соколенко А.І., Евтеєнко М.А.

          З 17 грудня 1957 року суддею Баштанського народного суду почав працювати Красов Григорій Тимофійович, - інвалід Великої Вітчизняної війни. А з 1978 по 1982 рік він  став головою Баштанського районного суду. Залишивши адміністративну посаду Григорій Тимофійович продовжував працювати суддею до  1994 року до своєї відставки.

         З 1982 по 1994 рік Баштанський районний суд очолював Сидорчук Борис Тарасович. В 1994 року вийшов у відставку. За головуванням Бориса Тарасовича збудовано нове приміщення суду – Будинок правосуддя, за адресою провулок Пожежний, 1 м.Баштанка.

         В жовтні 1994 року головою Баштанського районного суду призначений Олефір Микола Васильович. З 1986 року працював стажистом, а з 21.06.1987 року суддею нашого суду. Завдяки активному сприянню під час перебування на посаді голови суду, для суду було виділено нове приміщення колишньої  контори  СТОВ "Трудівник", проведено реконструкцію та капітальний ремонт. 28.09.2007 року рішенням Ради суддів України  Олефіра Миколу Васильовича було призначено головою Ленінського районного суду м. Миколаєва, нині звільнений у відставку.

         Рішенням Ради суддів України № 6 від 18.06.2008 року головою Баштанського районного суду призначена Бойко Людмила Леонідівна. З 2000 року по 2016 рік працювала суддею,  займала адміністративну посаду заступника голови суду, перебувала на посаді голови Баштанського районного суду Миколаївської області. Нині звільнена у відставку.

З грудня 1992 року по 2016 рік працювала суддею  Копейка Тетяна Опанасівна, займала адміністративну посаду заступника голови Баштанського районного суду Миколаївської області. Нині звільнена у відставку.

         З 1993 по 2009 рік суддею Баштанського районного суду працював Желєзний Ігор Вікторович. В 2009 року переведений на посаду судді Миколаївського окружного адміністративного суду, нині  звільнений у відставку.

          З 2003 року в Баштанському районному суді введена штатна одиниця керівника апарату, яку займала Чеботар Лариса Анатоліївна. В 1987 році була прийнята на посаду секретаря судових засідань, з 1995 року працювала на посаді консультанта суду, з 2003 року перебувала на посаді керівника апарату суду. Звільнена із займаної посади за угодою сторін в 2016 році.

          З 1974 по 2011 рік секретарем судового засідання працювала Гурова Людмила Анатоліївна. Звільнена із займаної посади у зв"язку з досягненням нею граничного віку проходження державної служби та виходом на пенсію.

          З 1994 по 2014 роки  в Баштанському районному  судді працювала Капітонова Наталя Володимирівна. В 1994 році була прийнята на посаду секретаря судових засідань, в 2004 році переведена на посаду старшого секретаря суду, яку займала до звільнення. В 2014 році звільнена з посади старшого секретаря суду у зв'язку з станом здоров'я та виходом на пенсію. 

         З 1997 по 2011 роки  секретарем Баштанського районного  суду працювала  Душкевич Валентина Іванівна.

         В період з 2002 року по серпень 2023 року в Баштанському районному суді також працювали: Кирпічова Олена Олександірвна -  секретар судових засідань, консультант з кадрової роботи, помічник судді, заступник керівника апарату суду (2002-2016 роки), Онуфрієва Світлана Володимирівна - помічник голови суду (2004-2007 роки),  Половенко Валентина Олександрівна - прибиральниця службового приміщення (2003-2016 роки), Цюпа Віталій  Вікторович - судовий розпорядник (2005 рік), Жезняк Катерина Миколаївна - архіваріус, консультант суду (2005-2011 роки), Степан Наталя Василівна - архіваріус, консультант з кадрової роботи (2007-2012 роки), Подпальна Наталя Валеріївна - секретар судових засідань (2011 рік), Ганжа Андрій Анатолійович - секретар суду, секретар судових засідань, помічник  заступника голови суду, помічник судді (2011-2016 роки), Фельчин Роман Романович - секретар судових засідань (2013-2017 роки), Медведєв Дмитро Володимирович - секретар судових засідань (2013-2018 роки), Корольова Інна Олександрівна - архіваріус, секретар судового засідання, заступник керівника апарату суду (2006-2018 роки), Бондаренко Альона Олександрівна - консультант суду, помічник судді,  секретар суду (2003-2018 роки), Бірюков Сергій Олексійович  -  робітник по обcлуговуванню будівель та споруд  (2017-2018 роки), Панчук Тетяна Петрівна - секретар, секретар судового засідання, помічник судді, консультант з кадрової роботи, головний спеціаліст по роботі з персоналом, керівник апарату (2001-2019 роки), Нем'ята Галина Миколаївна - архіваріус (2008-2020 роки), Застрожнов Максим Борисович - секретар, старший секретар (2012-2020 роки), Гриненко Михайло Вікторович - судовий розпорядник, помічник судді (2008-2021 роки), Бірюкова Лілія Володимирівна - прибиральник службових приміщень (2019-2021 роки), Ожинська Людмила Борисівна - прибиральник службових приміщень (2021-2022 роки), Стецюк Дмитро Олегович – головний спеціаліст з інформаційних технологій (2008-2021), Приступа Наталя Петрівна – консультант з кадрової роботи, секретар судового засідання, провідний спеціаліст по роботі з персоналом (2009-2021), Каленіченко Владислав Анатолійович – помічник судді (2021-2022), Чорнописький Павло Миколайович – кур’єр (2017-2022), Дашко Олександр Андрійович – секретар судового засідання (2022), Рижньова Ольга Вікторівна – секретар судового засідання (2010-2022), Цегельник Надія Вікторівна – секретар судового засідання (1999-2022), Москальова Катерина Анатоліївна – старший секретар суду (2022-2023), Плужник Катерина Олександрівна - секретар судового засідання (2022-2023), Войтюк Руслан Олександрович – головний спеціаліст (2022-2023), Онофрійчук Владислав Дмитрович - секретар судового засідання (2022-2023).

         Все це минулі роки, які збереглися і стали невід’ємною частиною історії  Баштанського районного суду.

 

Сьогодення суду

         Штатна чисельність працівників Баштанського районного суду Миколаївської області станом на 01.01.2024 року складає 23 штатні одиниці, з них:

Голова суду – 1

Суддя – 3

Керівник апарату суду – 1

Заступник керівника апарату суду – 1

Помічник голови суду – 1

Помічник судді – 3

Головний спеціаліст – 1

Провідний спеціаліст – 1 

Секретар судового засідання – 4

Старший судовий розпорядник -1

Судовий розпорядник – 1

Старший секретар суду – 1

Секретар суду – 1

Архіваріус - 1

Прибиральник службових приміщень – 1

Кур'єр – 1

 

         За штатним розписом в Баштанському районному суді передбачено чотири посади судді, дві з яких є вакантними. Тільки двоє суддів мають повноваження для здійснення судочинства.

         Нинішній суддівський склад Баштанського районного суду докладає чимало зусиль для зміцнення демократичних засад судочинства, забезпечує винесення неупереджених, справедливих рішень.

         26.09.2016 року, відповідно до рішення зборів суддів Баштанського районного суду, на адміністративну посаду голови суду обрано Янчука Сергія Васильовича. В зв'язку з закінченням дворічного строку, на який зборами суддів було обрано  головою суду Янчука С.В., керуючись пунктом 3 статті 24 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", з 26 вересня 2018 року здійснення адміністративних повноважень голови Баштанського районного суду покладено на суддю - Янчука Сергія Васильовича, до обрання голови вказаного суду в передбаченому законом порядку. На посаду судді призначений указом Президента України від 01.10.2008 р. № 882/2008.

         Указом Президента України від 13.07.2010 за №767/2010 призначено на посаду судді Баштанського районного суду Муругова Віталія Васильовича. З 2007 року по 2010 працював на посаді помічника судді  в цьому ж суді.

          Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату суду. Наказом начальника ТУ ДСА України  в Миколаївській області з 10.12.2020 року призначена на посаду керівника апарату суду - Дістрянова Вікторія Валеріївна. З вересня 2019 року по грудень 2020 року працювала на посаді заступника керівника апарату суду. З 2015 по 2019 працювала на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта Управління Пенсійного фонду України в Баштанському районі Миколаївської області. 

         У  2011 році до штатного розпису суду введено посаду заступника керівника апарату суду. 07 червня 2021 року наказом в.о начальника ТУ ДСА України в Миколаївській області призначено заступника керівника апарату Баштанського районного суду Миколаївської області  – Березняк Марину Сергіївну, як переможця конкурсного відбору. З січня 2019 року по червень 2021 року працювала на посаді секретаря Баштанського районного суду.

         Сьогодні в апараті Баштанського районного суду працюють: старший секретар суду - Ландак Артем Миколайович, секретар суду – Янкова Ірина Іванівна, помічник голови суду – Федорещенко Сергій Сергійович, помічники судді – Гоголєва Катерина Ігорівна, Хижняк Катерина Анатоліївна, Рафальська Катерина Володимирівна, секретарі судових засідань – Серак Дмитро Валерійович, Онофрійчук Марія Олександрівна. Службу судових розпорядників очолює Федорчук Олександр Леонідович, судовим розпорядником є Лаба Микола Миколайович. Провідним спеціалістом (по роботі з персоналом) є Новіков Володимир Анатолійович. Забезпечує роботу комп’ютерного обладнання та програм головний спеціаліст Синько Денис Вячеславович. Відповідає за вчасну доставку кореспонденції установам, організаціям кур'єр Ушинська Ірина Миколаївна. На посаді архіваріуса працює Пархоменко Валентина Йосипівна.  Забезпечує чистоту приміщення суду прибиральник службових приміщень Аверкіна Оксана Василівна.

         Працівники апарату суду мають юридичну освіту з освітньо-кваліфікаційними рівнями: магістра, спеціаліста, бакалавра.

          З 2011 року у Баштанському районному суді впроваджена автоматизована система електронного документообігу суду. Функціонує сайт Баштанського районного суду на офіційному веб-порталі судової влади України.  З метою реалізації політики відкритості та прозорості у роботі органу, а також задля забезпечення права громадян на отримання всебічної, об’єктивної та оперативної інформації про діяльність суду створено офіційну сторінку Баштанського районного суду у соціальній мережі Facebook. 

         Згідно наказу Державної судової адміністрації України від 31 травня 2013 року № 72 «Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу» з 2013 року запроваджений порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу в частині надсилання судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді.

        З 1 жовтня 2013 року запроваджена  послуга надсилання SMS - повідомлення учасникам судового процесу на їх номер мобільного телефону. Формування тексту судової повістки, облік та її відправка у вигляді SMS-повідомлення здійснюється в автоматизованій системі документообігу суду.

        В 2013 році в залі судових засідань для розгляду кримінальних справ встановлено систему відеоконференцзв’язку, що дає змогу приймати участь в проведенні семінарів в режимі відео конференції з Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних та кримінальних справ,  Миколаївським апеляційним судом, територіальним управлінням державної судової адміністрації в Миколаївській області та проводити розгляд кримінальних проваджень в режимі відео конференції між судом та Миколаївським слідчим ізолятором.

        В кінці 2016 року, у співпраці з територіальним управлінням ДСА України в Миколаївській області було проведено утеплення та ремонт фасаду адмінбудівлі суду.

        В січні 2017 року у Баштанському районному суді Миколаївської області, в залі судових засідань № 2, встановлено стаціонарне загородження для підсудних у вигляді сучасної скляної кабіни, яка відповідає вимогам п. 21 «Перехідних положень» Кримінального процесуального кодексу України.

     В січні 2017 року в приміщенні та на будівлі  Баштанського районного суду Миколаївської області встановлено  камери відеоспостереження.

         У коридорах суду розміщені інформаційні стенди, на яких міститься корисна для громадян інформація, яка періодично оновлюється.

      Судова система відіграє вагому  роль в житті кожної правової держави, зокрема суд, як орган державної влади являється правовим регулятором конфліктів та гарантом основних прав та свобод громадянина, що гарантується Конституцією.

     Судді та апарат Баштанського районного суду Миколаївської області служать ідеалам добра і справедливості, відіграють важливу роль у забезпеченні захисту прав людини і громадянина.