flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ХІІІ з'їзд суддів України

18 листопада 2015, 10:41
 

 
 
 
12 листопада 2015 року відбувся ХІІІ з’їзд суддів України.

 
Суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Янчук Сергій Васильович, який є делегатом ХІІІ з’їзду суддів України також приймав участь.
Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк доповідав щодо здійснення функцій судової влади України в умовах судової реформи. 

Про свою діяльність делегатів з"їзду інформували Голова ВККУ  Сергій Козьяков та Голова ВРЮ Ігор Бенедисюк.
 
 
 

Звітувала перед ХІІІ з'їздом суддів України стосовно діяльності Ради суддів України Голова Ради Валентина Сімоненко.

 
У своєму звіті Голова Ради суддів України Валентина Сімоненко звернула увагу на те, що основні зусилля нинішньої Ради були спрямовані на виконання завдань, поставлених ХІІ з'їздом суддів України, що мали на меті підвищення ролі органів суддівського самоврядування.
 
Відмітила, що саме суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення самостійності судів і незалежності суддів, а функціонування органів суддівського самоврядування має сприяти створенню належного організаційного забезпечення діяльності, утвердженню незалежності суду, забезпеченню захисту суддів від втручання в їх діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами в системі судів.
Валентина Сімоненко наголосила на проблемних питаннях, що потребуватимуть вирішення новим складом Ради суддів України:
-  забезпечення належного фінансування судової системи;
- розробка дієвого механізму для посилення безпеки суддів, працівників апаратів судів, усунення випадків безпідставної відмови у вжитті  заходів захисту суддів та їх сімей;
- підвищення ефективності здійснення досудового розслідування злочинів проти життя, здоров`я суддів та їх близьких родичів.          
   Зеновій Холоднюк – голова ДСА України презентував досягнення Державної судової адміністрації України, здобуті спільно з Радою суддів України за період, який минув з часу останньої зустрічі. Усім делегатам з’їзду в матеріалах було роздано детальну інформацію про діяльність ДСА України за 2014 рік та 9 місяців 2015 року. У своїй доповіді акцентував увагу лише на основних напрямах спільної роботи.
Повідомив, що у 2015 році вже в березні вдалося внести зміни до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", якими  було збільшено бюджетні призначення спеціального фонду на капітальні видатки для облаштування переселених апеляційних і місцевих спеціалізованих судів Донецької та Луганської областей на 12 млн. грн.. з розрахунку 1,5 млн. грн.. на кожен суд.
Відмітив позитивний приріст для судової системи призначення Державного бюджету України 2015 та 2016 років.
В цілому приріст Державного бюджету України становив 39,4 млрд. грн.. або 6,8 відсотка, то приріст бюджету органів судової влади становить майже 2 млрд. грн.. або 50 відсотків до планових показників, затверджених бюджетом на поточний рік.  
На сьогоднішній день єдиним джерелом покриття дефіциту  фінансових ресурсів для органів судової влади є судовий збір. 
 

Одним із суттєвих результатів щодо збереження та примноження обсягів фінансових ресурсів судової влади є рівень середньої заробітної плати. 

Середня суддівська винагорода станом на кінець 2015 року очікується в розмірі 18 259 грн., що на 423 грн. або на 2,3 відсотка менше від показника 2014 року.
Аналізуючи статистичні дані стосовно суддівської винагороди найближчих європейських країн, рівень суддівської винагороди суддів України є нижчим щонайменше у три рази.
У 2016 році середня суддівська винагорода прогнозується вже в сумі 23 488 грн., що на 5 229 грн. або на 28,6 відсотка більше від показника 2015 року.
Також поступово підвищується рівень середньої заробітної плати працівників апаратів судів. Середня заробітна плата працівників апаратів судів загальної юрисдикції станом на кінець 2015 року очікується в розмірі 4 000 грн., що на 200 грн. або на 5,3 відсотка більше від показника 2014 року.
У 2016 році середня заробітна плата працівників апаратів судів, розрахована в межах бюджетних призначень проекту бюджету на 2016 рік складе 4 600 грн., що на 600 грн. або на 15 відсотків більше від показника 2015 року.  Проте розмір зарплати працівників апаратів судів буде більший, виходячи з норм статті 147 Закону "Про судоустрій і статус суддів".
Поруч із вжиттям заходів матеріального забезпечення судів ДСА здійснила певні кроки до запровадження інноваційних технологій у судочинстві України, у першу чергу системи "Електронний суд". Це забезпечить: 
відкритий доступ до правосуддя шляхом створення сучасних Інтернет - ресурсів;
дотримання процесуальних термінів;
зменшення витрат на забезпечення паперового документообігу тощо.
Важливою складовою системи "Електронний суд" є організація проведення судових засідань у режимі відеоконференції.
Найближчим часом учасники судового процесу зможуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції із застосуванням персонального електронного кабінету користувача автоматизованої системи "Електронний суд", не виходячи з власної квартири чи офісу. Крім того, на веб-порталі судової влади запроваджено он-лайн трансляції судових засідань, де  на головній сторінці веб-порталу можна переглянути он-лайн трансляції засідання гучних судових справ.
Державною судовою адміністрацією вжито заходів для надіслання судами рішень, викликів і повідомлень в електронному вигляді,  надсилання судом документів виключно в електронному вигляді, як це передбачається, суттєво зменшить поштові витрати та дозволить оперативно мати засвідчене електронним цифровим підписом підтвердження про отримання документа учасником судового процесу.
На виконання вимог Закону України "Про доступ до судових рішень" спостерігається суттєве збільшення кількості судових рішень, надісланих до Єдиного державного реєстру. За 10 місяців цього року до Реєстру внесено майже 10 млн. судових рішень, що у 2 рази більше, ніж за 2014 рік. На сьогодні Реєстр містить 52 млн. електронних копій судових рішень.
Зеновій  Холоднюк наголосив, що за два роки  судами надіслано більше 1 млн. 300 тисяч електронних повісток, що дозволило зекономити 10 млн. грн.. бюджетних коштів.
У цьому році запроваджено зручний для учасника судового процесу спосіб оплати судового збору – оплата в он-лайн режимі через веб-портал судової влади України без відвідування банківської установи.
Крім того, ведеться робота щодо облаштування приміщень судів інформаційно-платіжними терміналами. Це дозволить учасникам судового процесу отримати не лише зручний та швидкий доступ до відомостей, що стосуються розгляду судових справ у суді, інформації про роботу суду, але й сплатити судовий збір без відвідування відповідної фінансової установи.
Утворено та зареєстровано державну установу – Службу судової охорони. Для врегулювання зазначеної ситуації ДСА було запропоновано Урядові прийняти постанову, якою тимчасово покласти на Національну гвардію та Національну поліцію часткове виконання завдань Служби судової охорони. Зазначена пропозиція була підтримана. За умови відповідного фінансового забезпечення ДСА будуть вживатися заходи щодо функціонування відомчої воєнізованої охорони, як це передбачено Законом.
Також Зеновій Холоднюк поділився  про плани на найближчу перспективу.
Планувалось обрати новий склад Ради суддів України.
Під час з'їзду було обрано суддю Конституційного Суду України, членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
 В роботі  з'їзду суддів України оголошено перерву до 24 листопада 2015 року у зв'язку з тим, що деякі кандидати в члени РСУ не набрали необхідної кількості голосів  (195).               
  Будемо слідкувати за новинами. 
 

 З повагою, прес – секретар суду