На виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", відповідно до пункту 10 частини першої статті 152, частини п’ятої статті 153 Закону України "Про судоустрій і статус судів", та Порядку роботи з технічними засобами відеоконференцзв’язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза межами приміщення суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 23.04.2020 № 196, нагальним постало питання проведення судових засідань в режимі відеоконференції.
Відеоконференція – це телекомунікаційна технологія інтерактивної взаємодії двох або більше віддалених учасників судового провадження з можливістю обміну аудіо- та відеоінформацією у реальному часу з урахуванням керуючих даних.
Відповідно до статті 158-1 Цивільного процесуального кодексу України:
- Суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи іншого учасника цивільного процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
- У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.
- Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом за наявності відповідного клопотання або за власною ініціативою не пізніш як за п’ять днів до дня проведення такого судового засідання. Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення цього питання, оскарженню не підлягає.
- Ухвала про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції має містити:
1) найменування суду, якому доручається забезпечити проведення відеоконференції;
2) ім’я (найменування) особи, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, та її процесуальний статус;
3) дату і час проведення судового засідання.
- Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції негайно надсилається до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. З метою забезпечення своєчасного проведення відеоконференції копія ухвали також може бути надіслана за допомогою кур’єра, факсу або електронної пошти.
- Використовувані в судовому засіданні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені цим Кодексом.
- Хід і результати процесуальних дій, проведених в режимі відеоконференції, фіксуються судом, який розглядає цивільну справу, за допомогою технічних засобів відеозапису. Носій відеозапису відеоконференції є додатком до журналу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.
- У разі виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, за наявності ухвали суду про таку участь, суд відкладає розгляд справи, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи.
- У разі якщо особа, яка подала клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, з’явилася до зали судового засідання, така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.
- Участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції згідно з правилами цієї статті може відбуватися під час розгляду справ у судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України".
В квітні минулого року було розроблену систему відеоконференцзв‘язку EasyCon для використання судами, яка працює за допомогою кваліфікованого електронного підпису та дозволяє судам ідентифікувати особу.
Завдяки EASYCON користувачі отримують можливість потрапити на прийом до представників організацій та уникнути труднощів, що зазвичай виникають при відвідуванні різноманітних установ. Прийом громадян відбувається дистанційно за допомогою спеціального програмного забезпечення та не вимагає особистої присутності відвідувачів у організації. Перебуваючи на великій відстані, співрозмовники можуть вільно спілкуватися, бачити і чути один одного, обмінюватися документами та будь-якою іншою інформацією у цифровому форматі. Крім того, у разі потреби, під час прийому ви зможете скористатися послугами перекладача. EASYCON надає можливість:
- потрапити на відеоприйом у обраній організації у зручний для вас час та один на один зустрітися з представником організації.
- надіслати на розгляд свої документи та отримати офіційний висновок щодо їх змісту.
Сервіс EASYCON буде особливо корисним для тих громадян, які з різних причин не можуть особисто відвідати організацію.
Інструкція користувача Системи відеоконференц-прийому "EasyCon" за посиланням: https://vkz.court.gov.ua/help_uk-ua.pdf.
Інструкція участі в судовому засіданні за допомогою сервісу "EasyCon" за посиланням: https://vkz.court.gov.ua/InstructionsForParticipationInTheCourtSession.pdf.
Протягом 2020 року Баштанським районним судом Миколаївської області було проведено 74 судових засідань в режимі відеоконференцзв‘язку, з яких:
